Zjawisko piezoelektryki tkankowej w Pinopresurze

Czym jest Pinopresura?

Pinopresura to nieinwazyjna metoda rehabilitacji, z powodzeniem stosowana zarówno w sporcie jak i u pacjentów bólowych. Zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe, a także uwalnia napięcia stresowe ośrodkowego układu nerwowego. Opiera ona swoje terapie na wiedzy z zakresu elektryczności tkanek oraz medycyny odruchowej. Powięź będąca aktualnie obiektem wielu badań składa się w dużej mierze z tkanek kolagenowych, białek mających właściwości przewodnictwa elektrycznego. Szeroko rozumiane przeciążenie tkanek wpływa na powstawanie nasilonego przepływu prądu prowokując powstawanie desyfikacji powięzi skutkujące bólem.

Czym są włókna kolagenowe?

Włókna kolagenowe w dużej części ułożone są równolegle do siebie, dzięki temu mają zdolność do kurczenia się zachowując jednocześnie dużą gibkość. Ponadto ta budowa zapewnia im krystaliczność. To ważne i ciekawe zjawisko jest często pomijane w szeroko rozumianych badaniach/ analizach. Krystaliczna forma wewnątrz Żywej macierzy wykazuje w pewnym stopniu zbliżone właściwości do kryształów mineralnych, np. kwarcu. Różnica polega na tym, że kryształ mineralny posiada specyficzny układ cząsteczek i atomów, bardzo gęsto upakowanych w układzie wielościanów.

Budowa kryształów organicznych

Budowa kryształów organicznych obserwowanych w układzie mięśniowo- powięziowym jest tworzona przez cienkie, długie i dość elastyczne filamenty, takimi jak aktyna, miozyna czy elastyna. Dlatego jest to struktura bardziej elastyczna niż sztywna. Ten punkt widzenia tkanki został opisany w 1941 (Szent-Gyorgyi) i otworzył jednocześnie drogę ważnym odkryciom (obecnie potwierdzonym ), że białka mają właściwości półprzewodnikowe.
Ciekłe kryształy tkankowe o których mowa mają również właściwości piezoelektryczne. Kiedy zostaną poddane naprężeniu ( np. poprzez uciśnięcie pinem) wówczas wytwarza ona pole elektryczne. Można więc uznać, że wszelkiego rodzaju odkształcenia, wynikające z napięć powięziowych prowadzą do powstania słabego pola elektrycznego, które jest zjawiskiem działania piezoelektrycznego. Jeżeli poddamy analizie wypreparowane, suche ścięgno to zjawisko piezoelektryczne będzie nie mal tak silne jak w przypadku kryształu kwarcu.

Podstawy działania prawa Wolffa

Opisane zjawiska są ultra ważne z punktu widzenia biologicznego. Wydaje się, że podczas każdego ruchu który wykonujemy podczas obciążenia lub odciążenia np. kości w naszym ciele generowane jest pole elektryczne. Każdy impuls nerwowy, także w czasie depolaryzacji błony komórkowej również prowokuje powstawanie takiego pola. Istnieje założenie mówiące, że wszystkie te pola, które przenikają przez tkanki stanowią nośnik informacji dla komórek, o tym, jaki rodzaj ruchu jest wykonywany. Fibroblasty czy osteoblasty mają umiejętność dostosowywania optymalnej aktywności dla całej tkanki. Dzięki temu reorganizują się struktury tkanki pod kątem obciążeń jakie przenosi. Wyjaśnia to podstawy działania prawa Wolffa, wskazując na to, że aktywność fizyczna przyczynia się do rozwoju układu kostnego natomiast brak aktywności do jej zanikania. Ponadto w wyniku stale powtarzanych aktywności, np. u skrzypków dochodzi do adaptacji dotyczącej zarówno funkcji jak i wynikającej z niej struktury a także wydatku energetycznego. W wyniku ciągłego ćwiczenia rozwijają oni strukturę ale również koordynację ruchową prowadząc do pełnej doskonałości. W pewnym stopniu jest to efekt przekazywania informacji pomiędzy tkankami z wykorzystaniem pola elektrycznego i związanej z nim piezoelektryki.

Sławomir Mokrzycki

Zostaw komentarz

Koszyk zakupów