Dobrym terapeutą wypadałoby być, a nie bywać

Dobrym terapeutą wypadałoby być, a nie bywać

Dobrym terapeutą wypadałoby być, a nie bywać. Jedną z kompetencji, która zbliża nas do statusu dobrego terapeuty jest akupunktura.  Historia Master Tung Pierwsze wzmianki o akupunkturze sięgają, w zależności od źródła, od 2 do 4 tysięcy lat p.n.e. W tym artykule podejmę próbę przedstawienia jednego z systemów akupunktury, a mianowicie metody Master Tung w leczeniu najróżniejszych jednostek chorobowych, w tym zespołów bólowych.  Mistrz Tung jest uważany za jednego z najważniejszych akupunkturzystów we współczesnej historii. Po 39 latach od śmierci jego metoda zyskała popularność na całym świecie. Zasłynęła ona z używania zaledwie kilku igieł z cudownymi wynikami leczniczymi. Jak sam twierdził …

Dobrym terapeutą wypadałoby być, a nie bywać Czytaj więcej »

Emocjonalna strona punktów spustowych. Czy ból może sprzyjać terapii? Część II

Emocjonalna strona punktów spustowych. Czy ból może sprzyjać terapii? Część II Ta część artykułu ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie: czy ból może sprzyjać terapii? Do tego celu będziemy porównywać dwa zupełnie różne sposoby manualnej pracy przy mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (mpps): Bezbolesny – koncepcja bezbolesnej pracy tym sposobem jest przekazywana i propagowana m.in przez terapeutów masażu tkanek głębokich czy osteopatów –np. poprzez progresywny docisk czy rozluźnianie pozycyjne, które są bezbolesne. Bolesny – model pracy z mpps w medycynie manualnej R. Składowskiego. Opierający się na kompresji ischemicznej i technikach funkcjonalnych. Podczas pracy z punktami spustowymi bezboleśnie pracuje się relatywnie delikatnie – używając m.in. rozluźniania pozycyjnego (postawiono znak …

Emocjonalna strona punktów spustowych. Czy ból może sprzyjać terapii? Część II Czytaj więcej »

Emocjonalna strona punktów spustowych. Czy ból może sprzyjać terapii? Część I

Emocjonalna strona punktów spustowych. Czy ból może sprzyjać terapii? Część I W terapii manualnej nie ma złotych standardów. Nasze środowisko jest bardzo rozległe, a sposób pracy zależy od szkoleń, książek, nauczycieli – z którymi dany terapeuta się zapoznał. Niejednokrotnie teorie i tezy jednego z podejść terapeutycznych są całkowicie sprzeczne z drugim podejściem. Bardzo dużo podobieństw, pokrewnych przemyśleń i obserwacji – natomiast często fundamentalne różnice. W niniejszym artykule rozważana będzie jedna z tych różnic – rola bólu towarzyszącemu terapii. Opisane będzie na podstawie terapii pacjentów z mięśniowo-powięziowymi punktami spustowymi (mpps). Odnośnie punktów spustowych również są różnice w nomenklaturze – dlatego w …

Emocjonalna strona punktów spustowych. Czy ból może sprzyjać terapii? Część I Czytaj więcej »

Zjawisko piezoelektryki tkankowej w Pinopresurze

Zjawisko piezoelektryki tkankowej w Pinopresurze Czym jest Pinopresura? Pinopresura to nieinwazyjna metoda rehabilitacji, z powodzeniem stosowana zarówno w sporcie jak i u pacjentów bólowych. Zapewnia odreagowanie psychologiczne i nerwowe, a także uwalnia napięcia stresowe ośrodkowego układu nerwowego. Opiera ona swoje terapie na wiedzy z zakresu elektryczności tkanek oraz medycyny odruchowej. Powięź będąca aktualnie obiektem wielu badań składa się w dużej mierze z tkanek kolagenowych, białek mających właściwości przewodnictwa elektrycznego. Szeroko rozumiane przeciążenie tkanek wpływa na powstawanie nasilonego przepływu prądu prowokując powstawanie desyfikacji powięzi skutkujące bólem. Czym są włókna kolagenowe? Włókna kolagenowe w dużej części ułożone są równolegle do siebie, dzięki …

Zjawisko piezoelektryki tkankowej w Pinopresurze Czytaj więcej »

Anatomia okresu prenatalnego

Anatomia okresu prenatalnego

Anatomia okresu prenatalnego Splot ramienny, napisano już o nim praktycznie wszystko, wiemy jak jest zbudowany, jak nerwy wychodzą z rdzenia kręgowego i unerwiają naszą kończynę górną zarówno czuciowo i ruchowo. W tym artykule spróbuje przybliżyć anatomię splotu ramiennego od strony okresu prenatalnego. W badaniach profesora Woźniaka z 2012 roku stwierdzono ,że klasycznie zbudowany splot ramienny stwierdzono u 46,82% przypadków. W badaniach z roku 2003 Usyl w swojej pracy wykazał, na typowym materiale płodowym, zaobserwowano 46.5 procent przypadków. W badaniach na zwłokach, gdzie badane były osoby dorosłe odsetek prawidłowego splotu ramiennego wynosił od 16,4 procent [Matejcik, 2005], poprzez 28 procent [Adebisi …

Anatomia okresu prenatalnego Czytaj więcej »

Budowa i podział układu żylnego

Budowa i podział układu żylnego

Budowa i podział układu żylnego Czas na drugą część podróży po krążeniu w mózgowiu. W tej części skupimy się na topografii żył i tętnic. Spróbujemy trochę pogadać o fizjologii w krążeniu mózgowym. Zapraszam Ciebie do tego, aby zatopić się i rozważyć fascynującą sieć jaką są naczynia mózgowe i w jaki sposób, krew do naszej „głowy” wpływa i w jaki sposób z niej odpływa. Zasadniczo, uwzględniając anatomię i fizjologię to żyły w naszym mózgu dzielą się na dwie podstawowe typy: żyły głębokie (korowe) i żyły powierzchowne. Wyróżnia się także ,żyły mostkowe stanowiące dopływy zatok żylnych. Żyły powierzchowne zapewniają odpływ krwi żylnej …

Budowa i podział układu żylnego Czytaj więcej »

Opór czy pojemność, historia krążenia w mózgu

Opór czy pojemność, historia krążenia w mózgu

Opór czy pojemność, historia krążenia w mózgu W bardzo wielu przypadkach lekarze, fizjoterapeuci, terapeuci, osteopaci, akupunkturzyści i wszelkiej maści specjaliści próbują rozgryźć dlaczego pacjenta boli głowa, dlaczego człowiek dostaje zawrotów głowy. Z odpowiedzią przychodzi po części anatomia, a konkretnie układ żylny naszego mózgowia, czyli jak to jest, że nasz ośrodkowy układ nerwowy radzi sobie w sposób dobry z odpływem krwi z naszej głowy. Zacznijmy od właściwości anatomicznych i fizjologii naszego mózgowia. Mózg, czy generalnie mózgowie, mimo swojej niewielkiej wielkości (jest to około 2% masy ciała całego organizmu), ma bardzo dobrze skonstruowany układ krwionośny regulujący potrzeby całego narządu, zmieniający się w …

Opór czy pojemność, historia krążenia w mózgu Czytaj więcej »

O pijawce lekarskiej

O pijawce lekarskiej

O pijawce lekarskiej Streszczenie Lecznicza pijawka gatunku Hirudo, jest przykładem wykorzystania bezkręgowców w leczeniu chorób człowieka. Wykorzystywana do różnych wskazań medycznych od czasów starożytnych, jest najbardziej znanym przedstawicielem Hirudinea. Jest to jeden z nielicznych bezkręgowców szeroko stosowany w medycynie i nieustannie stanowi interesujący model do badań naukowych. Słowa kluczowe: pijawki lecznicze, Hirudo medicinalis, Europejska pijawka lecznicza Abstract Medicinal leech Hirudo species, is example of the use of invertebrates in the treatment of human diseases. Used for various medical indications from ancient times, is the most famous representative of Hirudinea. This is one of the few invertebrates widely used in medicine and …

O pijawce lekarskiej Czytaj więcej »

Dry needling, a akupunktura

Dry needling, a akupunktura

Dry needling a akupunktura Dry needling Suche igłowanie, czyli dry needling to metoda leczenia bólu. Przymiotnik „suche” wynika z faktu, że pierwsze zabiegi tego typu były wykonywane igłą iniekcyjną, lecz bez podawania żadnych leków przeciwzapalnych, wody do iniekcji czy soli fizjologicznej czyli po prostu były wykonywane „na sucho”. W pierwotnej wersji zabiegom suchego igłowania poddawano mięśniowe punkty spustowe w myśl wiedzy płynącej z dzieła Travell i Simons’a „Myofascial Pain and Dysfunction: The Tigger Point Manual”. Doświadczenia kolejnych autorów dorzucały do listy tkanek nakłuwanych: więzadła, punkty kardynalne systemu powięziowego, dyski śródstawowe i łąkotki, przydankę dużych naczyń i onerwie, a nawet wybrane …

Dry needling, a akupunktura Czytaj więcej »

Czym jest Pinoterapia (in. Pinopresura)?

Czym jest Pinoterapia (in. Pinopresura)?

Czym jest Pinopresura? Aby się rozwijać wyjdź poza to co wiesz. Mózg, jak komputer, widzi tylko to, na co ma napisany program. Tylko to, co już wie. Na szczęście nie jesteśmy tylko mózgiem. Możemy wyjść poza matrix. W. Eichelberger Jakże kontrowersyjnie to brzmi w czasach ogromnego rozwoju nauk medycznych i kultu wszystkiego, co wydaje nam się, że już wiemy. W tym wszystkim nie doceniamy ogromnego potencjału, który drzemie w naszym organizmie. Mówimy o regeneracji, autoregulacji i traktowaniu naszego organizmu jako inteligentnego, biomechanicznego bytu, gdzie sfera ego to nie jest jedyny dominant. Nie potrafimy korzystać z mechanizmów, które przez miliony lat …

Czym jest Pinoterapia (in. Pinopresura)? Czytaj więcej »

Koszyk zakupów