









Globalne techniki w terapii blizny
2 150,00 zł
The course is the answer to the questions asked during the courses Pinotherapy and Manual Medicineis it possible and how to work with traumatized tissue using the tools used in the FRSc concept?
26 godzin
hours
45 educational
points
Place:
Spała
Funding
KFS / BUR
Course Globalne techniki w terapii blizny jest odpowiedzią na pytania padające podczas kursów Pinoterapii i Medycyny Manualnej, czy można i jak wygląda praca z tkanką straumatyzowaną za pomocą narzędzi wykorzystywanych w koncepcji FRSc oraz innych metod terapeutycznych w połączeniu?
„Możliwość regeneracji organizmu to istny cud wśród inteligencji naszego ciała, które posiadamy. Praca z tkanką straumatyzowaną przez różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne to poligon doświadczalny dla cierpliwości terapeuty, ponieważ istnieje szereg technik, które można zastosować, jednak to ciało pacjenta wybierze, która droga będzie tą właściwą…” Bartek Ruczaj
Kompleksowe podejście do terapii blizn
Można powiedzieć, że każdy z Nas widział kiedykolwiek pajęczynę. To konstrukcja w 3D jednak wizualnie możemy ją odbierać bardziej w formie płaszczyzny. Najciekawszy jest fakt, że każde połączenie wpływa na elastyczność i funkcjonalność kolejnego. Można to zauważyć, wprawiając ją w lekkie drgania. Dodatkowo jeżeli uszkodzimy pajęczynę ale większa część jej zostanie to jej właściciel odbuduje ją w bardzo podobny sposób z równie podobną wytrzymałością jak oryginał.

W pracy fizjoterapeuty, masażysty, osteopaty czy terapeuty manualnego codziennie wykonujemy zabiegi, które mają pomagać naszym pacjentom stawać na nogi w przeróżnych schorzeniach. Każdy pacjent to osobna historia związana z wieloma przeżyciami oraz doświadczeniami. W trakcie rozwoju medycyny można zauważyć, że zabiegi chirurgiczne stały się już powszechnością, a ich poziom wykonania jest z roku na rok wyżej. Daje to wiele opcji bezpieczeństwa i szybszego powrotu do pełni zdrowia.
Powinniśmy jednak pamiętać, że zagojone tkanki nie zawsze muszą być tak samo silne jak te, które nie zostały uszkodzone wcześniej. Dodatkowo, praktycznie większość ingerencji chirurgicznych wprowadza ciało człowieka w stan, na który mają wpływ silne emocje z tym związane. Oczywiście, żeby potwierdzić regułę to znajdzie się osoba, która powie, że się nie stresowała zabiegiem. Jednak można zauważyć większą tendencję do odczuwania emocji przez osoby, które mają planowany zabieg. Najczęściej są to uczucia niepokoju i stresu wynikającego z całej sytuacji. Inna sprawą jest sytuacja wypadku oraz ratowania życia. Tam ciało może pamiętać każdy element zdarzenia, nawet jak świadomość już odpuściła.
Główna ideą kursu Globalne techniki w terapii blizny jest całościowe spojrzenie na strategię i umiejętność planowania działania z wykorzystaniem wielu narzędzi terapeutycznych. Myślę, że wielu terapeutów zgodzi się, że podstawowym narzędziem jakie mają zawsze przy sobie oraz powinni rozwijać to ich dotyk. To tutaj się dzieje diagnostyka tkanki. To dotyk pozwala przeanalizować jakiego dalej użyć narzędzia? To dotyk pozwala zrobić terapię nawet jak jesteś poza gabinetem oraz kiedy ktoś ma strach przed technikami narzędziowymi.
Aktywni zawodowo fizjoterapeuci, masażyści, osteopaci czy terapeuci manualni obserwują różnorodność tkankową u swoich pacjentów. Warto nauczyć się wielu narzędzi, które możemy wykorzystać w pracy z blizną. W teorii proces gojenia u każdego człowieka jest praktycznie taki sam. Życie pokazuje, że jest to tylko uśredniona wersja, ponieważ są czynniki dodatkowe, które to warunkują np. wiek, metabolizm tkankowy, zastoje płytowe, poziom witamin, poziom minerałów, stan emocjonalny, kondycja fizyczna, metabolizowanie białek i wiele podobnych elementów w całości człowieka. Utrwalone przez stłuczenia, skręcenia, złamania, oparzenia, wypadki, zabiegi chirurgiczne, wzorce w ciele pacjenta, mogą skutecznie “odtwarzać” i wycofywać efekty naszej wcześniejszej pracy. Domyślacie się, jak praktyczną opcją, przywrócenia zaistniałej patologii w danym regulatorze, będzie odpowiednio dobrana strategia terapeutyczna.
During the course you will learn:
- You will expand your knowledge of the Five Regulatory Systems concept (FRSc) with techniques focused on working with soft tissue that has been subjected to multiple stressors and traumas. This may have contributed to structural problems such as mobility restrictions, traumatic blocks, and caused global and adverse stress networks in the patient's body.
- You will learn how to test such an area, how to plan a work strategy, why it is worth having the ability to look at the human body more broadly and the fact that working with traumatized tissue will not always be at the beginning of your activities.
- Dotyk – doskonalenie umiejętności odczuwania pracy na warstwach. Dotyk to zaufanie i profesjonalizm w działaniu fizjoterapeuty, masażysty, osteopaty czy terapeuty manualnego. W kursie dużo technik jest poświęconym właśnie temu naszemu naturalnemu narzędziu.
- Wiele innych narzędziowych technik, które są podyktowane w kursie pod kątem pracy z blizną. Jeżeli znasz je z kursu Pinoterapii czy Medycyny Manualnej to tutaj poszerzysz i połączysz pewne działania w strategię terapeutyczną.
- Planowanie strategii pracy z blizną z wykorzystaniem narzędzi z kursu
- Planowanie strategii pracy z blizną z wykorzystaniem narzędzi, które kursant już zna z wiedzy uzyskanej na innych szkoleniach, kursach
- Dużym modułem jest praca z psychosomatyką. Wiemy, że ciało to akumulator emocji, które dobrze jest potrafić okiełznać przez pacjenta. Oczywiście techniki do pracy z blizną zostały tak dobrane, aby skutecznie pomagać terapeucie w takich przypadkach kiedy zablokowane emocje biorą górę. Narzędzia do pracy z podświadomością są bezpieczne i nie wykraczają za kompetencje naszego zawodu oraz nie ingerują w pracę psychologa oraz psychiatry.
Narzędzia do pracy z blizną to duży element układanki terapeutycznej, ponieważ dają nam możliwości szerszego spojrzenia na całość pacjenta i dostosowywania się do jego potrzeb. Z jednej strony gabinet to nie menu w restauracji, a wiedza i profesjonalizm osoby, która tam przyjmuje, która potrafi dobrać idealnie skrojoną terapię dla danej osoby. Z drugiej strony to wyczucie i wysłuchanie potrzeb pacjenta jest istotnym elementem w dalszym postępowaniu.
Nie każdy pacjent da sobie nakłuć bliznę igłami, zrobić siniaka bańką czy wytrzymać mocny masaż, a i nie każda blizna w danym momencie może zostać potraktowana z duża intensywnością. Może istnieć wiele przeciwwskazań do pracy ze świeżym stanem, ale jeżeli masz umiejętności pracy palpacyjnej i bardzo subtelne wyczucie to jesteś w stanie pracować nawet kiedy jest opatrunek, aby przyspieszać gojenie i poprawiać metabolizm tkanek. Trzeba pamiętać, że dla wielu pacjentów może to być punkt zwrotny w dalszej części prowadzenia terapii, a w rezultacie osiągnięcie wcześniej zaplanowanych celów.
Cel szkolenia Globalne techniki w terapii blizny
- Systematization of knowledge in the area of using tools learned during other courses on working with scars.
- Learning original tools for working with scar and post-traumatic tissue.
- Rozwinięcie umiejętności palpacyjnych potrzebnych do pracy z ciałem.
- Learning to plan work strategies using the tools learned during the course and those you already have in your therapeutic experience.
- Learning a broad approach to working with post-traumatic tissue and scar.
- Gaining confidence in using, analyzing and feeling stimuli in the most important tool a therapist has: their own palpation.
- Learning and gaining confidence in working with a patient who may react emotionally to working with post-traumatic tissue and scar tissue. Calming emotions, turning off unpleasant experiences or learning to accept one's own body again.
What makes this course unique?
Szerokie spojrzenie, analiza i przetestowanie wpływu blizny na ciało pacjenta to ważna umiejętność w zmieniającym się Świecie. Kurs został tak stworzony, aby po jego zakończeniu każdy uczestnik umiał zorganizować plan działania, wykonać techniki oraz czuł się pewny w terapii związanej z szeroko pojętym tematem terapii blizny.
For whom is this course?
We invite physiotherapy students and representatives of medical professions to the course: doctor, dentist, surgeon, physiotherapist, nurse, midwife, paramedic, massage technician, osteopath, medical assistant, orthopedic technician, occupational therapist.
09:00 – 09:45
Rozpoczęcie kursu / Omówienie spraw organizacyjnych
09:45 – 10:30
Autoprezentacja, poznanie uczestników
10:30 – 10:45
Coffee break
10:45 – 11:30
Omówienie pojęcia tkanki straumatyzowanej
11:30 – 12:15
Przypomnienie ogólnych informacji o poszczególnych regulatorach
12:15 – 12:30
Coffee break
12:30 – 13:15
Omówienie znaczenia palpacji w terapii. Ćwiczenie palpacji
13:15 – 14:00
Techniki pozwalające testować rejon blizny
14:00 – 15:00
Lunch break
15:00 – 15:45
Ważne aspekty wywiadu z pacjentem
15:45 – 16:30
Ćwiczenia: mobilizacje ręczne i pinami, odreagowanie blizny, GRAD
16:30 – 16:45
Coffee break
16:45 – 17:30
Ćwiczenia: zwarcia, uwolnienie powięzi, KAT, manipulacje
17:30 – 18:15
Podsumowanie dnia, pytania uczestników
09:00 – 09:45
Ćwiczenia: mobilizacja naczyniowe
09:45 – 10:30
Ćwiczenia: GRASP, Gua Sha
10:30 – 10:45
Coffee break
10:45 – 11:30
Ćwiczenia: przenoszenie wzorca, 3D mind
11:30 – 12:15
Ćwiczenia: powięziowe unoszenie blizny w rejonie lipodynii
12:15 – 12:30
Coffee break
12:30 – 13:15
Ćwiczenia: bańka chińska, „grabki”
13:15 – 14:00
Ćwiczenia: wspomaganie gojenia – technika „Mini Ja”
14:00 – 15:00
Lunch break
15:00 – 15:45
Ćwiczenia: wyciszanie emocjonalne – submodalności
15:45 – 16:30
Ćwiczenia: rozwijanie powięzi. BHP zabiegu z igłami
16:30 – 16:45
Coffee break
16:45 – 17:30
Ćwiczenia: igłowanie blizny, igłowanie blizny na kręgosłupie,
17:30 – 18:15
Ćwiczenia: igłoterapia nadruchomości pourazowych. Podsumowanie
09:00 – 09:45
Ćwiczenia: rozluźnianie mięśni podpotylicznych
09:45 – 10:30
Ćwiczenia: rozluźnianie mięśni szyi
10:30 – 10:45
Coffee break
10:45 – 11:30
Ćwiczenia: integracja opony twardej
11:30 – 12:15
Ćwiczenia: pobudzenie mięśni szyi
12:15 – 12:30
Coffee break
12:30 – 13:15
Ćwiczenia: równoważenie energii serca, technika uzupełniania
13:15 – 14:00
Ćwiczenia: kasowanie emocji przez oczy. Podsumowanie kursu
Reviews
There are no reviews yet.