Globalne techniki w terapii blizny

2 150,00 

Szkolenie jest odpowiedzią na pytania padające podczas kursów Pinoterapii i Medycyny Manualnej, czy można i jak wygląda praca z tkanką straumatyzowaną za pomocą narzędzi wykorzystywanych w koncepcji FRSc?

Wybierając opcję z zaliczką, otrzymasz po szkoleniu dwie faktury
26 godzin
dydaktycznych
45 punktów
edukacyjnych
Miejsce:
Spała
Dofinansowanie
KFS / BUR

Szkolenie Globalne techniki w terapii blizny jest odpowiedzią na pytania padające podczas kursów Pinoterapii i Medycyny Manualnej, czy można i jak wygląda praca z tkanką straumatyzowaną za pomocą narzędzi wykorzystywanych w koncepcji FRSc oraz innych metod terapeutycznych w połączeniu?

“Możliwość regeneracji organizmu to istny cud wśród inteligencji naszego ciała, które posiadamy. Praca z tkanką straumatyzowaną przez różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne to poligon doświadczalny dla cierpliwości terapeuty, ponieważ istnieje szereg technik, które można zastosować, jednak to ciało pacjenta wybierze, która droga będzie tą właściwą…” Bartek Ruczaj

Kompleksowe podejście do terapii blizn

Można powiedzieć, że każdy z Nas widział kiedykolwiek pajęczynę. To konstrukcja w 3D jednak wizualnie możemy ją odbierać bardziej w formie płaszczyzny. Najciekawszy jest fakt, że każde połączenie wpływa na elastyczność i funkcjonalność kolejnego. Można to zauważyć, wprawiając ją w lekkie drgania. Dodatkowo jeżeli uszkodzimy pajęczynę ale większa część jej zostanie to jej właściciel odbuduje ją w bardzo podobny sposób z równie podobną wytrzymałością jak oryginał. 

W pracy fizjoterapeuty, masażysty, osteopaty czy terapeuty manualnego codziennie wykonujemy zabiegi, które mają pomagać naszym pacjentom stawać na nogi w przeróżnych schorzeniach. Każdy pacjent to osobna historia związana z wieloma przeżyciami oraz doświadczeniami. W trakcie rozwoju medycyny można zauważyć, że zabiegi chirurgiczne stały się już powszechnością, a ich poziom wykonania jest z roku na rok wyżej. Daje to wiele opcji bezpieczeństwa i szybszego powrotu do pełni zdrowia. 

Powinniśmy jednak pamiętać, że zagojone tkanki nie zawsze muszą być tak samo silne jak te, które nie zostały uszkodzone wcześniej. Dodatkowo, praktycznie większość ingerencji chirurgicznych wprowadza ciało człowieka w stan, na który mają wpływ silne emocje z tym związane. Oczywiście, żeby potwierdzić regułę to znajdzie się osoba, która powie, że się nie stresowała zabiegiem. Jednak można zauważyć większą tendencję do odczuwania emocji przez osoby, które mają planowany zabieg. Najczęściej są to uczucia niepokoju i stresu wynikającego z całej sytuacji. Inna sprawą jest sytuacja wypadku oraz ratowania życia. Tam ciało może pamiętać każdy element zdarzenia, nawet jak świadomość już odpuściła. 

Główna ideą kursu Globalne techniki w terapii blizny jest całościowe spojrzenie na strategię i umiejętność planowania działania z wykorzystaniem wielu narzędzi terapeutycznych. Myślę, że wielu terapeutów zgodzi się, że podstawowym narzędziem jakie mają zawsze przy sobie oraz powinni rozwijać to ich dotyk. To tutaj się dzieje diagnostyka tkanki. To dotyk pozwala przeanalizować jakiego dalej użyć narzędzia? To dotyk pozwala zrobić terapię nawet jak jesteś poza gabinetem oraz kiedy ktoś ma strach przed technikami narzędziowymi. 

Aktywni zawodowo fizjoterapeuci, masażyści, osteopaci czy terapeuci manualni obserwują różnorodność tkankową u swoich pacjentów. Warto nauczyć się wielu narzędzi, które możemy wykorzystać w pracy z blizną. W teorii proces gojenia u każdego człowieka jest praktycznie taki sam. Życie pokazuje, że jest to tylko uśredniona wersja, ponieważ są czynniki dodatkowe, które to warunkują np. wiek, metabolizm tkankowy, zastoje płytowe, poziom witamin, poziom minerałów, stan emocjonalny,   kondycja fizyczna, metabolizowanie białek i wiele podobnych elementów w całości człowieka. Utrwalone przez stłuczenia, skręcenia, złamania, oparzenia, wypadki, zabiegi chirurgiczne, wzorce w ciele pacjenta, mogą skutecznie “odtwarzać” i wycofywać efekty naszej wcześniejszej pracy. Domyślacie się, jak praktyczną opcją, przywrócenia zaistniałej patologii w danym regulatorze, będzie odpowiednio dobrana strategia terapeutyczna.

Czego się nauczysz podczas szkolenia? 

  • Poszerzysz swoje informacje odnośnie Pięciu Układów Regulacyjnych (ang. Five Regulatory Systems concept, FRSc ) z ukierunkowaniem technik na pracę z tkanką miękką, która została poddana wielu czynnikom stresogennym i urazowym. Mogło to przyczynić się do powstania problemów strukturalnych takich jak ograniczenia ruchomości, bloki traumatyczne oraz spowodować globalne i niekorzystne sieci napięć w ciele pacjenta. 
  • Dowiesz się, jak przetestować taki obszar, jak zaplanować strategię pracy, dlaczego warto posiadać umiejętności szerszego spojrzenia na ciało człowieka oraz fakt, iż nie zawsze praca z tkanką straumatyzowaną będzie na początku Twoich działań. 
  • Dotyk – doskonalenie umiejętności odczuwania pracy na warstwach. Dotyk to zaufanie i profesjonalizm w działaniu fizjoterapeuty, masażysty, osteopaty czy terapeuty manualnego. W kursie dużo technik jest poświęconym właśnie temu naszemu naturalnemu narzędziu. 
  • Wiele innych narzędziowych technik, które są podyktowane w kursie pod kątem pracy z blizną. Jeżeli znasz je z kursu Pinoterapii czy Medycyny Manualnej to tutaj poszerzysz i połączysz pewne działania w strategię terapeutyczną. 
  • Planowanie strategii pracy z blizną z wykorzystaniem narzędzi z kursu 
  • Planowanie strategii pracy z blizną z wykorzystaniem narzędzi, które kursant już zna z wiedzy uzyskanej na innych szkoleniach, kursach
  • Dużym modułem jest praca z psychosomatyką. Wiemy, że ciało to akumulator emocji, które dobrze jest potrafić okiełznać przez pacjenta. Oczywiście techniki do pracy z blizną zostały tak dobrane, aby skutecznie pomagać terapeucie w takich przypadkach kiedy zablokowane emocje biorą górę. Narzędzia do pracy z podświadomością są bezpieczne i nie wykraczają za kompetencje naszego zawodu oraz nie ingerują w pracę psychologa oraz psychiatry. 

Narzędzia do pracy z blizną to duży element układanki terapeutycznej, ponieważ dają nam możliwości szerszego spojrzenia na całość pacjenta i dostosowywania się do jego potrzeb. Z jednej strony gabinet to nie menu w restauracji, a wiedza i profesjonalizm osoby, która tam przyjmuje, która potrafi dobrać idealnie skrojoną terapię dla danej osoby. Z drugiej strony to wyczucie i wysłuchanie potrzeb pacjenta jest istotnym elementem w dalszym postępowaniu.

Nie każdy pacjent da sobie nakłuć bliznę igłami, zrobić siniaka bańką czy wytrzymać mocny masaż, a i nie każda blizna w danym momencie może zostać potraktowana z duża intensywnością. Może istnieć wiele przeciwwskazań do pracy ze świeżym stanem, ale jeżeli masz umiejętności pracy palpacyjnej i bardzo subtelne wyczucie to jesteś w stanie pracować nawet kiedy jest opatrunek, aby przyspieszać gojenie i poprawiać metabolizm tkanek. Trzeba pamiętać, że dla wielu pacjentów może to być punkt zwrotny w dalszej części prowadzenia terapii, a w rezultacie osiągnięcie wcześniej zaplanowanych celów.

Cel szkolenia Globalne techniki w terapii blizny

  • Usystematyzowanie wiedzy w obszarze wykorzystania narzędzi poznanych na innych szkoleniach w tematyce pracy z blizną. 
  • Poznanie autorskich narzędzi do pracy z blizną i tkanką pourazową. 
  • Rozwinięcie umiejętności palpacyjnych potrzebnych do pracy z ciałem.
  • Nauczenie się planowania strategii pracy z wykorzystaniem narzędzi poznanych na kursie oraz tych, które już masz w swoim doświadczeniu terapeutycznym.
  • Nauczenie się szerokiego podejścia do pracy z tkanką pourazową i blizną.
  • Nabranie pewności stosowaniu, analizowaniu i odczuwaniu bodźców  w najważniejszym narzędziu, jakie posiada terapeuta czyli własnej palpacji. 
  • Nauczenie się i nabranie pewności w pracy z pacjentem, który może emocjonalnie reagować na pracę z tkanką pourazową oraz blizną. Wyciszanie emocji, wyłączanie przykrych doświadczeń czy nauka ponownej akceptacji własnego ciała.

Co wyróżnia to szkolenie

Szerokie spojrzenie, analiza i przetestowanie wpływu blizny na ciało pacjenta to ważna umiejętność w zmieniającym się Świecie. Kurs został tak stworzony, aby po jego zakończeniu każdy uczestnik umiał zorganizować plan działania, wykonać techniki oraz czuł się pewny w terapii związanej z szeroko pojętym tematem terapii blizny.

Dla kogo jest to szkolenie?


Na szkolenie zapraszamy studentów fizjoterapii i przedstawicieli zawodów medycznych: lekarz, fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka, osteopata, opiekun medyczny. 

09:00 – 09:45
Rozpoczęcie kursu / Omówienie spraw organizacyjnych

09:45 – 10:30
Autoprezentacja, poznanie uczestników

10:30 – 10:45
Przerwa kawowa

10:45 – 11:30
Omówienie pojęcia tkanki straumatyzowanej

11:30 – 12:15
Przypomnienie ogólnych informacji o poszczególnych regulatorach

12:15 – 12:30
Przerwa kawowa

12:30 – 13:15
Omówienie znaczenia palpacji w terapii. Ćwiczenie palpacji

13:15 – 14:00
Techniki pozwalające testować rejon blizny

14:00 – 15:00
Przerwa obiadowa

15:00 – 15:45
Ważne aspekty wywiadu z pacjentem

15:45 – 16:30
Ćwiczenia: mobilizacje ręczne i pinami, odreagowanie blizny, GRAD

16:30 – 16:45
Przerwa kawowa

16:45 – 17:30
Ćwiczenia: zwarcia, uwolnienie powięzi, KAT, manipulacje

17:30 – 18:15
Podsumowanie dnia, pytania uczestników

09:00 – 09:45
Ćwiczenia: mobilizacja naczyniowe

09:45 – 10:30
Ćwiczenia: GRASP, Gua Sha

10:30 – 10:45
Przerwa kawowa

10:45 – 11:30
Ćwiczenia: przenoszenie wzorca, 3D mind

11:30 – 12:15
Ćwiczenia: powięziowe unoszenie blizny w rejonie lipodynii

12:15 – 12:30
Przerwa kawowa

12:30 – 13:15
Ćwiczenia: bańka chińska, “grabki”

13:15 – 14:00
Ćwiczenia: wspomaganie gojenia – technika “Mini Ja”

14:00 – 15:00
Przerwa obiadowa

15:00 – 15:45
Ćwiczenia: wyciszanie emocjonalne – submodalności

15:45 – 16:30
Ćwiczenia: rozwijanie powięzi. BHP zabiegu z igłami

16:30 – 16:45
Przerwa kawowa

16:45 – 17:30
Ćwiczenia: igłowanie blizny, igłowanie blizny na kręgosłupie,

17:30 – 18:15
Ćwiczenia: igłoterapia nadruchomości pourazowych. Podsumowanie

09:00 – 09:45
Ćwiczenia: rozluźnianie mięśni podpotylicznych

09:45 – 10:30
Ćwiczenia: rozluźnianie mięśni szyi

10:30 – 10:45
Przerwa kawowa

10:45 – 11:30
Ćwiczenia: integracja opony twardej

11:30 – 12:15
Ćwiczenia: pobudzenie mięśni szyi

12:15 – 12:30
Przerwa kawowa

12:30 – 13:15
Ćwiczenia: równoważenie energii serca, technika uzupełniania

13:15 – 14:00
Ćwiczenia: kasowanie emocji przez oczy. Podsumowanie kursu

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Globalne techniki w terapii blizny”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk zakupów
Scroll to Top
Szkolenia FRSc

Szkolenia FRSc

Cześć, w czym mogę pomóc?

I will be back soon

Szkolenia FRSc
Cześć 👋
w czym mogę pomóc?
Messenger