Dobrym terapeutą wypadałoby być, a nie bywać

Autor: Maciej Ossowski

Dobrym terapeutą wypadałoby być, a nie bywać. Jedną z kompetencji, która zbliża nas do statusu dobrego terapeuty jest akupunktura. 

Historia Master Tung

Pierwsze wzmianki o akupunkturze sięgają, w zależności od źródła, od 2 do 4 tysięcy lat p.n.e. W tym artykule podejmę próbę przedstawienia jednego z systemów akupunktury, a mianowicie metody Master Tung w leczeniu najróżniejszych jednostek chorobowych, w tym zespołów bólowych. 

Mistrz Tung jest uważany za jednego z najważniejszych akupunkturzystów we współczesnej historii. Po 39 latach od śmierci jego metoda zyskała popularność na całym świecie. Zasłynęła ona z używania zaledwie kilku igieł z cudownymi wynikami leczniczymi. Jak sam twierdził – jego system rodzinny rozwinął się niezależnie od tradycyjnej medycyny chińskiej a użycie punktów dalece różni się od tych stosowanych w TCM na głównych 14 kanałach. Nie chcąc, aby cała tajemna wiedza i rodzinna tradycja przepadły wraz z ostatnimi podręcznikami zniszczonymi podczas wojny, podjął decyzję o ujawnieniu tajemnicy i w 1962 roku zaczął przyjmować uczniów, dzięki czemu wiedza przetrwała do dziś.

Wielu akupunkturzystów i terapeutów stosujących dry needling przyzwyczajonych jest do stosowania dużej ilości igieł podczas jednego zabiegu. Jest to jedno z podejść ale Mistrz Tung zaproponował inne. Dzięki magicznym punktom Mistrza Tunga pacjent odczuwa znaczną poprawę już po jednym czy dwóch zabiegach przy użyciu minimalnej, efektywnej ilości igieł. Dlatego praktykujący tę niezwykłą metodę wybiera tylko kilka silnych, precyzyjnie dobranych punktów, najczęściej z dala od dolegliwości z jaką zmaga się pacjent. Igły zwykle wkłuwane są dosyć powierzchownie, nie zaleca się „pompowania” i nie oczekuje uzyskania efektu tzw. “twitch”, co czyni metodę atrakcyjną dla pacjentów bo zabieg przebiega niemal bezboleśnie. 

Myślę, że wszyscy zgodzimy się, iż jednymi z najczęstszych problemów z jakimi spotykamy się w gabinetach są przypadki bólowe. I są to bóle pleców, szyi, barku, kolan, bóle głowy, łokci, palców, rwy kulszowe, bóle brzucha albo bóle typu “nikt nie umiał tego naprawić”. 

Oczywiście, ilu pacjentów, tyle rodzajów bólu ale na koniec dnia sprawdzi się tu zasada 80-20 (80% naszego czasu gabinetowego będziemy leczyć 20% wszystkich przypadków. Pamiętajmy też, że ból to dla nas – terapeutów – tylko pewna informacja i kierunkowskaz. Zapalenie, zastój Qi czy Krwi, gorąco, obrzęk, wazokonstrykcja czy degeneracja. Istotą jednak jest dla nas przyczyna. Jeśli więc pacjent nie reaguje na terapię mamy dwie prawdopodobne możliwości: 

1. Nieprawidłowo zdiagnozowaliśmy pacjenta

albo

2. Użyliśmy niewłaściwych punktów.

3. Dodatkową opcją jest sytuacja, kiedy pacjent jest naprawdę ciężko chory (niezdiagnozowany nowotwór itd.), więc zawsze bądźmy czujni i pokorni. Pomimo niezwykłych sukcesów w terapii oraz naprawdę ogromnego potencjału drzemiącego w systemie Master Tung pamiętajmy o granicach naszych możliwości. Moment w którym myślimy, że potrafimy wszystko, jest tym samym w którym natychmiast powinniśmy wykonać kilka kroków wstecz w naszym sposobie myślenia.

Ból u pacjenta

Leczenie bólu jest takie istotne ponieważ 95% pacjentów przychodzi tylko po to żeby się go pozbyć. Kiedy pacjent poczuje się przy nas komfortowo i zaufa naszym narzędziom na podstawie efektów które uzyskamy, możemy takiego pacjenta dalej edukować i zająć się innymi jego problemami zdrowotnymi, które (swoją drogą) bardzo często znikają już podczas terapii dlatego, że nie leczymy symptomów a przyczyny. Właśnie u ich podstaw leży problem pacjenta.

Akupunktura Master Tung wspaniale radzi sobie z bólem, ale niesamowite korzyści przynosi również w leczeniu problemów internistycznych. Jeśli więc będziesz miał sukcesy w leczeniu bólu, poradzisz sobie z powodzeniem w terapii takich zagadnień jak obfite czy bolesne menstruacje, przewlekłe zapalenie zatok, gorączka i przeziębienie, niepokój, bezsenność, migreny, problemy trawienne i całą gamą innych problemów. 

Na kursie Master Tung omawiamy szczegółowe lokalizacje punktów, liczne opisy zawierające obszary reakcji, listy wskazań, uwagi dotyczące dokładnego nakłuwania, przeciwwskazania, kombinacje punktów i komentarze. Każdy punkt akupunkturowy w systemie Mistrza Tunga jest przedstawiony dogłębnie, z dokładną lokalizacją anatomiczną, teorią operacyjną, wskazaniami, kombinacją i stadiami przypadków. Ponadto przedstawiamy kluczowe dla skuteczności gabinetowej komplementarne metody pracy szczegółowo opisane w programie kursu.

System Master Tung to forma nowego spojrzenia i nowego rozumienia tego, w jaki sposób możemy pracować z pacjentem. Naszą misją i szkoleniowym marzeniem – jako całego Teamu FRSc – jest, byście BYLI a nie „bywali” dobrymi terapeutami.

Hej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk zakupów